Prosinec 2008

Průkopníci Bigbeatu

3. prosince 2008 v 20:53 | Martin
Radim Hladík

Michal Pavlíček

Jan Hrubý


Radim Hladík

Bára Basiková


Joe Satriani


Michal Prokop


ETC...2

3. prosince 2008 v 20:41 | Martin |  ETC

Vladimír Mišík... je jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců ať už z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Muzikanti pod značkou ETC však začali vystupovat v roce 1974. Vladimír Mišík s kapelou ETC přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech koncertuje dodnes. Do roku 2007 vydal Vladimír Mišík & ETC… 10 řadových alb a několik dalších kompilací. V současných ETC hrají houslista Jan Hrubý a kytarista Petr "Kulich" Pokorný. Ti doplňují skvělou rytmiku nápaditého aranžéra Jiřího Veselého (basa, harmonika) a jako hodinky přesného Jiřího Zelenky (bicí, zpěv). Dlouholetou oporou kapely je kytarista a "hlasový predátor" Pavel Skála.
Aktuální sestava ETC:
Vladimír Mišík - kytara, zpěv
Jan Hrubý - housle /Jaroslav ¨Olin¨Nejezchleba -cello
Petr "Kulich" Pokorný - kytara
Pavel Skála - kytara, zpěv
Jiří Veselý - basa, harmonika
Jiří Zelenka - bicí, zpěv

Historie

VLADIMÍR MIŠÍK
(8. 3. 1947)

Český rockový zpěvák, skladatel, textař, svými spoluhráči a přáteli už léta mírně ironicky, avšak právem přezdívaný "Legenda". Se svou první kapelou hrával po parcích Elvise a Semafor, na barrandovském truhlářském učilišti založil skupinu Uragán. Po krátké epizodě u Komet spoluzakládal jednu z nejslavnějších českých kapel 60. let Matadors, v jejichž čele se začal hudbou zabývat profesionálně. Dále prošel Orchestrem Karla Duby, založil první vlastní kapelu New Force, se kterou odehrál jediný koncert v srpnu 1968, posléze byl krátkodobě angažován jako sólový kytarista v George & Beatovens Petra Nováka. V zimě 1968 s bývalým kolegou z Komet a Matadors, kytaristou Radimem Hladíkem, založil Blue Effect. S ním se Mišík prezentoval na první dlouhohrající desce Meditace. Po jejím vydání byl ze souboru vyhozen, vzápětí jej bubeník Jaroslav ´Erno´ Šedivý pozval do další slavné kapely tehdejší doby, Flamenga. S ním natočil Vladimír Mišík dodnes nesmrtelné album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara. Dříve než album stačilo vyjít, Flamengo se rozpadlo a Mišík založil epizodní soubor Formace. Ke konci první poloviny sedmdesátých let založil skupinu ETC..., se kterou - přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech - koncertuje dodnes. Zároveň se začal věnovat vedlejšímu akustičtějšímu sdružení Čunderground (původně s Vladimírem Mertou, Petrem Kalandrou ad., dnes vesměs se členy ETC...). V letech 1976 - 2004 vydal Vladimír Mišík s ETC... deset řadových alb, několik dalších kompilací a podílel se na několika vedlejších projektech. Mnohé Mišíkovy písně, často na texty známých českých básníků (Václav Hrabě, Josef Kainar, Jiří Dědeček ad.), doslova zlidověly a jsou ozdobami "kytarových večírků" několika generací.
Etc..sestava z Etc...2-zleva-Petr ¨Kulich¨Pokorný,Jan Hrubý,Vladimír Mišík,Jiří Veselý a dole Jiří Šustera.

Jiří Veselý - Něco v čase, něco v prostoru, v seriálu po boku hvězd

3. prosince 2008 v 20:39 | Martin |  Jiří Veselý
"Myslím si, že je nutný co největší protipól. Pokud děláme věci v čase, je potřeba udělat občas něco i v prostoru. Tak jsem si pořídil nějaké strojky a baví mě truhlařina. Dodělal jsem dítěti postel, teď jsem se pustil do kuchyňského kontejneru na kolečkách, no, ale popravdě řečeno, jsem spíš takový patlal." Prohlašuje sebekriticky Jiří Veselý, hráč na akordeon a jeden z nejvýraznějších basistů české hudební scény vůbec. Nutno ovšem konstatovat, že má-li truhlářské hobby Jiřího Veselého byť jen zlomek jeho muzikantské zručnosti, preciznosti, invence a brilance, je předchozí sebekritika zhola neopodstatněná.


Nejdřív se skicuje
Jiří Veselý se narodil 2. 6. 1954 v Praze jako o dva roky mladší bratr kytaristy, harmonikáře a později nadšeného strůjce pronikání hudebních kultur, Václava Veselého. Ovšem, očekáváte-li, že Jiří jako příští výrazná muzikantská osobnost toužil po kariéře hudebníka už od nejútlejších dětských let, skutečnost je jiná. "Zájem o muziku přišel až později, daleko dřív byly kontakty s ní. Brácha mě donutil, abych se začal učit na nějaké nástroje, v jeho případě to byla harmonika, a tak jsem s ní musel v sedmi letech začít taky. Chodili jsme do hudebky, a když mi bylo asi tak jedenáct, brácha rozhodl, že budu hrát na basu. Je dominantnější nátura, chtěl sólovku, a tak na mě zbyla basa. Vynutil jsem si koupi baskytary Basso 4 s hliníkovými strunami, zkoušeli jsme kde co, hlavně Otise Reddinga. Ve čtrnácti mě brácha společně s tátou dostrkali na konzervatoř. Ve skutečnosti jsem ale hudbě přišel na chuť až mnohem později, až když jsem začal jezdit s bigbítem. V pubertě jsem byl spíš hodně netečný, neměl jsem v podstatě žádné sny o tom, co bych dělal. Bavilo mě číst, a to bylo asi tak všechno. Muzika mě vzala až později."
Státní konzervatoř v Praze obor akordeon Jiří Veselý navštěvoval v letech 1969 - 1975. "Úplně nejdůležitější věc, kterou mi dalo studium na konzervatoři, byl papír, který jsem po jejím skončení dostal, absolutorium, které mi usnadnilo život. Ale další hodně podstatná věc je, že se tam člověk naučí učit se věci. Když to má k něčemu vypadat, je nucen cvičit tři, čtyři, pět, šest hodin denně, naučí se dřít, a potom už ví, jak má cvičit, když se má něco naučit. Hodně si to tím pak zkrátí, protože ví, jak na to. Tento dril a pochopitelně znalost not jsou velice užitečné."
Už v průběhu studií na konzervatoři se začal Jiří Veselý věnovat muzice i mimo její učebny. Marně byste ovšem v jeho vyprávění hledali garážové zkušebny rockově rebelujících kapel, začátek byl jiný. "Na konzervatoři jsem se seznámil s Petrem Hannigem, a tak jsem začal s popíkem, jezdil s Petrou Černockou. Pak jsem byl dva roky v AUSu v Praze na vojně a teprve po ní se mi hudebně začala formovat osobnost. Do té doby jsem dělal řemeslo a myslím, že je to tak v pořádku. Nejdřív se skicuje, má se nabiflovat řemeslo, musí se kopírovat a pak v určitou chvíli už trošku polevit ve cvičení a stavět si svůj vlastní styl, pokud má člověk představu jak."


Biografie Jana Hrubého

3. prosince 2008 v 20:38 | Martin |  Jan Hrubý
JAN HRUBÝ
původně houslista Mišíkových ETC... a skladatel s vynikající melodickou invencí, později úspěšná sólová dráha v keltském stylu, rockový multiinstrumentalista, skladatel, aranžér, leader, narozen 3. 12. 1948 v Praze.
foto: Jan Hrubý (c) Archiv ČT


V letech 1964-68 studoval hru na housle na Pražské konzervatoři u Gity Morenové, dále se učil soukromě u Ladislava Černého. V orchestru studentů konzervatoře doprovázel varhaníka Jiřího Ropka, v první skupině Reciprocity (1968-73) hrál zprvu na basovou kytaru, poté na housle. V letech 1975-82 byl leaderem skupiny Etc…, 1983 vstoupil do Andrštova Blues Bandu, 1984-89 hrál po boku Michala Prokopa ve Framus 5 (mezitím se v roce 1986 znovu spojil se zpěvákem Vladimírem Mišíkem na půdě skupiny Etc...). Od roku 1987 vystupuje v klubových představeních v akustickém triu, zpočátku zvaném Nu-Trio, s Michalem Prokopem (zpěv) a Lubošem Andrštem (kytara). Vedle těchto priorit se angažoval i v nezávazných projektech, jako byl ČDG (též Čundrgrunt resp. Čundrground), a spolupracoval s folkaři, na prvním místě s Vladimírem Mertou, na koncertech rovněž s Dagmar Andrtovou-Voňkovou. Jako studiový hráč se uplatnil na nahrávkách Framus Five a Etc..., dále pak Jazz Q, Marsyasu, Mahagonu, Heleny Arnetové, C & K Vocalu, Country Beatu Jiřího Brabce, Jiřího Schelingera, Luboše Andršta, Jana Spáleného, Marthy Elefteriadu, Petra Skoumala, Hany Hegerové, Karla Černocha, Zuzany Homolové, skupiny ZOO aj. Vedle interpretační činnosti skládá (z textařů preferuje Pavla Šruta, Jiřího Dědečka a Petra Skoumala), aranžuje (mj. vysoce ceněné LP Kolej Yesterday Michala Prokopa a skupiny Framus 5) a v partnerství s Petrem Skoumalem nebo Vladimírem Mertou pracuje na filmové hudbě. V anketě All Stars časopisu Jazz Bulletin získal v roce 1976 1. místo mezi rockovými houslisty.
foto: Jan Hrubý (c) Archiv ČT


Značný vliv na Jana Hrubého má keltská hudba, s kterou se sblížil na počátku 90. let při svých cestách do waleského městečka Presteigne. Tam poznal kytaristu a zpěváka Petera Mustilla, s kterým navázal úzkou spolupráci na britské i české straně, a českého akordeonistu Rudolfa Hálka. Duo, které s Hálkem založil, se po příchodu flétnisty Martina Čecha a zpěváka, hobojisty a klávesisty Jana Koláře rozšířilo na skupinu Kukulín, která odvozuje svůj název od irského mýtického hrdiny CúChullaina. Jestliže Hrubého debutové album Cesta na jihozápad v roce 1992 bylo instrumentální, na Arthur´s Stone už zpíval Mustill. Vedle produkce tria Kukulín (už bez Čecha) se Jan Hrubý věnuje převážně instrumentální tvorbě s folklórními názvuky a vánočními motivy, kterou uplatnil na sólových albech Stará vlna (Pastorální suita) a Cesty, kde vedle smyčců nahrál rovněž varhany, keyboards, mandolu, kytaru, akordeon a perkuse a jako jediného hosta přizval svou dceru, flétnistku Andreu. Obě alba vytvořil údajně "pod neodolatelným tlakem západočeského, irského a moravského folkloru a anglického baroka". Hrubého fascinace tolkienovskými náměty předběhla módní vlnu filmové trilogie Pán prstenů a vyvrcholila alby Mezidobí a Silmarillion. Na prvním mu významně sekundoval autor šesti písní, publicista Josef Klíma, který čtyři skladby nazpíval a další přepustil Michalu Prokopovi (titulní Mezidobí) a Vladimíru Mišíkovi (Jednou za čas). Z Hrubého kompozic nazpívala dvě s anglickými texty Patricie Frecerové Jana Lewitová. Obě spolupracovaly rovněž na CD Silmarillion, kde deset z dvanácti nahrávek je přímo inspirováno Tolkienem.
foto: Jan Hrubý (c) Archiv ČT

JAROSLAV OLIN NEJEZCHLEBA

3. prosince 2008 v 20:38 | Martin

JAROSLAV OLIN NEJEZCHLEBA

(*10. ledna 1960 Kyjov) je český rockový violoncellista, baskytarista a houslista.vystudoval Státní konzervatoř v Brně. Působil v cimbálové muzice "Písečan" a později ve skupinách Marsyas a E.t.c. Vladimíra Mišíka. V posledních letech spolupracuje se zpěvačkou Annou K., od začátku roku 2003 hraje ve skupině Ivana Hlase a od roku 2005 s obnovenou sestavou Blues Session. V roce 1990 měl možnost se skupinou E.t.c. vystoupit na koncertě Rolling Stones na Strahově.Jako host vystoupil na koncertě při natáčení desky Stará láska Nerez a vy (1993) Nerezu. Hostuje i na koncertech Anny K. Po odchodu z Etc... začal hrát v doprovodné kapele Ivana Hlase Růžový brejle, působí také v Blues Sessionu, která navazuje na stejnojmennou Kalandrovu skupinu a v současnosti hraje i Nejezchlebovy písně z doby jeho působení v Etc.... S Ivanem Hlasem a Norbi Kovácsem hraje v Ivan Hlas Triu.Od roku 2003 hraje s Michalem Müllerem a Stanislavem Barkem ve skupině Njorek:
Hlavní myšlenkou vzniku skupiny bylo zúročení zkušeností Jaroslava Nejezchleby z období adolescentního věku, kdy byl členem cimbálové muziky "Písečan". Neodmyslitelný člen skupin Marsyas a E.t.c. zpíval moravské písničky na různých večírcích a po hospodách. Tyto písničky se staly základem repertoáru skupiny. Všichni tři mají blízko k blues a rocku, proto nejsou skladby interpretovány v původní podobě, ale dle hudebního cítění muzikantů samotných. Prolínáním rozdílných hudebních stylů vznikají písničky s etnickými kořeny, které nejsou tak obvyklé na české (tedy ani na světové) hudební scéně. Na rozdíl od jiných skupin tohoto zaměření hraje skupina akusticky. Repertoár doplňují i písničky jiných národů a také skladby vlastní.

Vladimír Mišík

3. prosince 2008 v 20:36 | Martin |  Vladimír Mišík (Blue Effect)
Vladimír Mišík vydal nové CD/DVD z koncertu ke svým 60. narozeninám.Tohle uvádí na svých stránkách : DVD je vlastně dvoj-DVD (a stejně tak z neho vycházející audio podoba dvoj-CD). Muziky bylo totiž tolik, že na jeden disk se to prostě nevešlo...
Materiál pochází z neopakovatelného koncertu k 60. narozeninám Vladimíra Mišíka, který proběhl 6.6.2007 v divadle Archa.
Přes 3 hodiny trvající koncert byl vlastně velkým poděkováním "Legendě" (jak je Vladimír Mišík často svými kolegy nazýván) za to, co pro českou hudbu během své dlouhé kariéry udělal. Mezi gratulanty se objevili jak jeho někdejší spoluhráči, tak i lidé, kteří chtěli Vladimírovi vzdát hold. Na podiu se tak vystřídali Buty, Marek Eben, Radim Hladík & Blue Effect, Miro Žbirka, Dan Bárta, Roman Dragoun, František Segrado, Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Michal Prokop, Karel Holas, Guma Kulhánek, Standa Kubeš, Honza Kolář, "Olin" Nejezchleba a celá řada dalších.
DVD nese vcelku jednoduchý název: VLADIMÍR MIŠÍK & ETC a HOSTÉ, ARCHA 6.6.2007
Dramaturgie DVD vlastně opisuje průběh koncertu:
1. disk je sestřihem vystoupení hostů, kteří hrají některou z "Mišíkovek" a nebo případně svojí, která úzce souvisí s Vladimírem, ETC nebo s dobou (Vladimír Merta, VLasta Třešňák, J. "Olin" Nejezchleba...) a to za doprovodu vlastní kapely a nebo přímo ETC. Je to tedy jakýsi "tribute to Vladimír Mišík", ale abychom zůstali věrni češtině, dostala tato první půlka název KLOBOUK DOLŮ
2. disk už je věnován Vladimírovi Mišíkovi, který si za doprovodu své kapely ETC zve na podium hosty jako Standu Kubeše, Marka Ebena, Olina Nejezchleba, Karla Holase, Radima Hladíka, Davida Ebena, Honzu Koláře, Pavla Bohatého a další, aby s ním buď zazpívali a nebo rozšířily řady kapely. Disk 2 nese název NECHTE ZPÍVAT MIŠÍKA
Jako bonus je na druhém disku střihový dokument z rukou pánů Zdeňka Suchého a Vladimíra Baráka, který je neuvěřitelně silným průřezem života Vladimíra Mišíka..
No,uvidíme...
Každopádně tady si můžete udělat obrázek o dvd...

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/14.12.2007/20754215410-22:25-2-ct-live-vladimir-misik-etc-vladimir-misik-etc.html


Blue Effect

3. prosince 2008 v 20:35 | Martin |  Vladimír Mišík (Blue Effect)
Kapelu založili koncem roku 1968 baskytarista Jiří Kozel, kytarista a zpěvák Vladimír Mišík a bubeník Vlado Čech.27.11.1968 měla kapela premiéru v Music F Clubu na Smíchově.Skupina se původně jmenovala Special Blue Effect (podle toho,že všichni členové kapely měli modrou knížku), později byl název zkrácen na Blue Effect, v roce 1972 kapela musela jako řada dalších skupin přejít na český název, takže vystupovala pod jmény Modrý efekt nebo M. efekt. Na 2. čs. beatovém festivalu 22.12.1968, který se uskutečnil v Lucerně, byla kapela vyhlášena objevem roku, kapelou sezóny, Radim Hladík hudebníkem sezóny a skladba Sunny Grave (později zpívaná v počeštěné verzi Sluneční hrob) skladbou sezóny.
První Blue Effect-zleva:Vladimír Mišík,Radim Hladík,Vlado Čech a Jiří Kozel
Blue Effect v roce 1970...
První desku s názvem Meditace provázely problémy ohledně textů. Název desky vznikl podle setkávání kapely s písničkářem Jaroslavem Hutkou, který opatřil svými texty první stranu desky. Jeho texty však nebyly povoleny a opatřit písně novými musel Zdeněk Rytíř. Na počátku 70. let vznikl spor mezi Vladimírem Mišíkem a Radimem Hladíkem.Vladimíra Mišíka na postu zpěváka nahradil klávesista Lešek Semelka. Skupina na svých dalších albech zakotvila u jazz rocku a spojila se s Jazz Q Jiřího Stivína a JOČR(Jazzový Orchestr Československého rozhlasu). V 70. letech se o texty skupiny zasloužil básník Pavel Vrba. Jeho spolupráce s Blue Effectem vyvrcholila na desce Svět hledačů. Na ní skupinu rozšířil vedle Leška Semelky další zpěvák Oldřich Veselý, známý z formace Synkopy 61.
Radim Hladík...
V 80. letech nejprve skupinu opustil Veselý, pak i Semelka a Radima Hladíka v této dekádě doplnil nejprve co by zpěvák Oldřich Kellner a pak i Luboš Pospíšil, se kterým vznikla zatím poslední studiová nahrávka Blue Effectu. V současné době se Radim Hladík obklopuje mladými muzikanty:Honzou Křížkem,Wojttechem a Vaškem Zimou a úspěšně koncertují a připravují nový repertoár.

ETC...

3. prosince 2008 v 20:34 | mates |  ETC

Založeno:
1974, 81 Prague, Czech Republic
Členové:Vladimír Mišík (vocals, guitars, percussion), Petr Pokorný (guitar, 1974-76, 1979-82, 2003-present), Vladimír Padrůněk (bass, 1974-78), Bořek Suchý (saxophone, 1974-75), Miroslav Hrubý (drums, 1974-75), Jan Hrubý (violin, viola, 1975-82, 1985-88, 2001-present), Jiří Jelínek (guitar, 1976-77), František Francl (guitar, 1977-78), Václav Veselý (guitar, 1978-79), Anatoli Kohout (drums, 1975-76), Pavel Frištenský (drums, 1976-77), Jaroslav Vondrák (drums, 1977), Jan Noha (drums, 1977-78), Jiří Šustera (drums, 1978-81), Ivan Kadaňka (drums, 1981-82, 1988-90), Jiří Veselý (bass, 1978-82, 1990-92, 1999-present), Stanislav Kubeš (guitar, 1985-2001), Vladimír "Guma" Kulhánek (bass, 1985-90, 1993-98), Petr Skoumal (keyboards, 1985-88), Jaroslav Nejezchleba (cello, 1985-2003), Pavel Skala (drums, 1985-88), Pavel Skála (guitar, 1988-present), Jiří Zelenka (drums, 1990-92, 1999-present), Tomáš Krček (drums, 1993-98)
Podobní umělciFlamengo, Blue Effect,Michal Prokop & Framus Five, Marsyas, Energit, Bratři Ebenové, Big Heads, T4, Pavel Fořt