Blue Effect

3. prosince 2008 v 20:35 | Martin |  Vladimír Mišík (Blue Effect)
Kapelu založili koncem roku 1968 baskytarista Jiří Kozel, kytarista a zpěvák Vladimír Mišík a bubeník Vlado Čech.27.11.1968 měla kapela premiéru v Music F Clubu na Smíchově.Skupina se původně jmenovala Special Blue Effect (podle toho,že všichni členové kapely měli modrou knížku), později byl název zkrácen na Blue Effect, v roce 1972 kapela musela jako řada dalších skupin přejít na český název, takže vystupovala pod jmény Modrý efekt nebo M. efekt. Na 2. čs. beatovém festivalu 22.12.1968, který se uskutečnil v Lucerně, byla kapela vyhlášena objevem roku, kapelou sezóny, Radim Hladík hudebníkem sezóny a skladba Sunny Grave (později zpívaná v počeštěné verzi Sluneční hrob) skladbou sezóny.
První Blue Effect-zleva:Vladimír Mišík,Radim Hladík,Vlado Čech a Jiří Kozel
Blue Effect v roce 1970...
První desku s názvem Meditace provázely problémy ohledně textů. Název desky vznikl podle setkávání kapely s písničkářem Jaroslavem Hutkou, který opatřil svými texty první stranu desky. Jeho texty však nebyly povoleny a opatřit písně novými musel Zdeněk Rytíř. Na počátku 70. let vznikl spor mezi Vladimírem Mišíkem a Radimem Hladíkem.Vladimíra Mišíka na postu zpěváka nahradil klávesista Lešek Semelka. Skupina na svých dalších albech zakotvila u jazz rocku a spojila se s Jazz Q Jiřího Stivína a JOČR(Jazzový Orchestr Československého rozhlasu). V 70. letech se o texty skupiny zasloužil básník Pavel Vrba. Jeho spolupráce s Blue Effectem vyvrcholila na desce Svět hledačů. Na ní skupinu rozšířil vedle Leška Semelky další zpěvák Oldřich Veselý, známý z formace Synkopy 61.
Radim Hladík...
V 80. letech nejprve skupinu opustil Veselý, pak i Semelka a Radima Hladíka v této dekádě doplnil nejprve co by zpěvák Oldřich Kellner a pak i Luboš Pospíšil, se kterým vznikla zatím poslední studiová nahrávka Blue Effectu. V současné době se Radim Hladík obklopuje mladými muzikanty:Honzou Křížkem,Wojttechem a Vaškem Zimou a úspěšně koncertují a připravují nový repertoár.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama